Realizované akcie

Lúčnica

Lúčnica

25.11.2018 o 18:00 - Štátne divadlo Košice

Názov programu:  „Lúčnica - z tvorby prof. Štefana Nosáľa“

Účinkujú: Tanečný súbor, orchester a spevácka skupina Umeleckého súboru Lúčnica

Je pre nás veľkou cťou, že na 5. ročníku charitatívneho projektu Spájanie generácií - môžeme uviesť vystúpenie nášho národného klenotu - umeleckého súboru Lúčnica.

LÚČNICA, nositeľ najvyšších domácich i medzinárodných ocenení, symbolizuje originálnu kultúru národa, takého jedinečného vo svojich tanečných, inštrumentálnych a vokálnych prejavoch. Slovenské ľudové umenie našlo v Lúčnici svojho úprimného reprezentatívneho predstaviteľa, ktorý plným priehrštím rozdáva unikátne a neopakovateľné plody bohatej tradície nadšenému publiku doma i v zahraničí. Je umeleckým a generačným spojivom medzi tradíciami minulosti a búrlivou, ale zároveň jedinečnou nádhernou prítomnosťou.


Lúčnica dostala do svojho rodného listu dve charakteristiky. Prvou je večná mladosť stelesnená členmi súboru – študentmi bratislavských vysokých a stredných škôl, ktorých sa od začatia aktívnej činnosti v roku 1948 vystriedalo v súbore vyše 2000. Druhou charakteristikou je umelecké smerovanie súboru, ktorého prameňom tvorby je tradičné ľudové umenie a jeho jedinečné profesionálne javiskové spracovanie v tvorbe umeleckého šéfa a hlavného choreografa súboru prof. Štefana Nosáľa (1927 – 2017).

Lúčnica svojim špičkovým umením, krásou, mladosťou a výbušným temperamentom očarila divákov nielen doma, ale aj vo vyše 60-tich štátoch Európy, Ázie, Afriky, Ameriky a Austrálie. Stala sa kultúrnym fenoménom a diplomatom vlastnej krajiny, reprezentujúc Slovensko (pred rokom 1993 aj Československo) tým najuniverzálnejším jazykom – vlastnou originálnou národnou kultúrou, ktorá nepotrebuje žiadneho tlmočníka.

(zdroj: www.lucnica.sk)

Klezmer Band Budapešť

26.11.2017 o 18.00 hod. - Synagóga Košice, Puškinova ulica č. 4.

V poradí už štvrtý benefičný koncert sa bude niesť v trocha odlišnom duchu ako tie predošlé – veríme ale, že bude rovnako úspešný.
Tentokrát naše pozvanie prijala kapela Klezmer Band Budapešť, pochádzajúca zo srdca Európy – kolísky klezmer hudby (tradičný židovský folklór).

Založená bola v roku 1990, jej zakladateľom – a zároveň vedúcim kapely, skladateľom a hudobným režisérom je Jávori Ferenc.

Ďalšími členmi kapely sú títo výnimoční hudobníci:

  • Nagy Anna - akordeón
  • Bence Gazda – husle, vokály
  • Végh Balázs – bicie, perkusie
  • Barbinek Gábor – trombón
  • Máthé László – basa
  • Kohán István - klarinet

Klezmer Band  Budapešť je známa a obľúbená kapela v Európe i Spojených štátoch. V prvých piatich rokoch svojej existencie koncertovali v Lille Opere v Paríži, v Amsterdame, Verone, Viedni a Janove; v posledných rokoch zožal orchester veľký úspech v Helsinkách, Zürichu, Bolzane, Barcelone, Ríme, Štokholme, Mníchove, Bratislave a niekoľkokrát v Londýne.

Výkon kapely je vzrušujúcim hudobným zážitkom. Ich hudba prenáša publikum späť do už zaniknutej doby radosti v strednej a východnej Európe, kedy tradičná židovská hudba bola súčasťou vtedajšej komunitnej kultúrnej štruktúry. Kapela sa tiež špecializuje na divadelné predstavenia, v ktorých sa objavujú na pódiu spoločne s hercami a ostatnými umelcami.

Ich vrcholné vystúpenia so slávnym Komorným orchestrom Franza Liszta v koncertnej sieni Academy of Music v Budapešti, boli označené ako prvý krok pri zavádzaní klezmerovej hudby do klasickej koncertnej sály. V januári 2000 získali Cenu Zoltana Kodályho za podporu a šírenie židovskej hudby od Nadácie Pro kultúry Maďarskej akadémie vied. V auguste 2003 získal orchester aj cenu Artisjus.

VSTUPENKY:

0911 811 888

Bližšie informácie o možnosti zakúpenia zverejníme už čoskoro.

Zmierenie nie je odpustenie (filozofická úvaha)

29.05.2017 o 18.00 hod., Evanjelický farský úrad, Mlynská 23, Košice

Občianske združenie Spájanie generácií organizuje pri príležitosti 500. výročia reformácie filozofickú úvahu pre odbornú verejnosť na tému Zmierenie nie je odpustenie. Chvála odpustenia.

Prednášajúcim bude Pavol Sucharek z Inštitútu filozofie FF PU, Prešov – autor viacerých filozofických textov, ktoré si môžete stiahnuť tu http://filozof.webnode.sk/pavol-sucharek/

Našim cieľom je zorganizovať cyklus prednášok – o termíne a mieste konania budeme informovať na našej stránke.

Bližšie informácie Vám radi poskytneme na tel. číslach: 0911 811 888

Pavel Šporcl a Štátna filharmónia Košice

28.09.2016 o 18.00 hod., Dom umenia Košice, Moyzesova 66

28.09.2016 o 18.00 hod.
Dom umenia, Moyzesova 66, Košice

Pavel Šporcl po minuloročných úspechoch opäť prijal naše pozvanie na tretí benefičný koncert občianskeho združenia Spájanie generácií – tentokrát vystúpi spoločne so Štátnou filharmóniou Košice so zaujímavým programom.

O vysokej kvalite tohto projektu svedčia bohaté skúsenosti na oboch stranách i nádherné skladby od Bizeta, Čajkovského a ďalších velikánov hudby - určite sa máme na čo tešiť!

Vstupenky sú už v predaji na stráne www.navstevnik.sk a v pokladni Domu umenia Košice a taktiež na centrále nášho združenia.

Bližšie informácie Vám radi poskytneme na tel. číslach: 0911 811 888, 0908 978 877

Pavel Šporcl: “Gipsy fire”

15.11.2015 o 18.00 hod., Synagóga Košice, Puškinova ulica č. 4

15.11.2015 o 18.00 hod. 
Synagóga Košice, Puškinova ulica č. 4.

Pavel Šporcl aj tohto roku prijal naše pozvanie do Košíc a opäť si ho budeme môcť vypočuť v rámci podpory projektu Spájanie generácií.

Tentokrát vystúpi spolu so svojou cigánskou cimbalovou kapelou Gipsy Way Ensemble - v jednom zo svojich najúspešnejších turné za posledné dva roky - Gipsy Fire, ktoré je pokračovaním veľmi úspešného turné Gipsy Way.
Projekt Gipsy Fire výraznejšie vsádza na nevšednú technickú vybavenosť a osobitosť Pavla Šporcla ako primáša, ktorý sa v programe predstavuje aj ako autor hudby (okrem iného aj titulnej skladby Gipsy Fire). 

O kvalite projektu svedčia jeho početné úspechy – Pavel Šporcl s kapelou odohral viac než 250 koncertov v najrôznejších krajinách sveta, vrátane Číny; z koncertu Gipsy Fire, konaného v pražskej Lucerne (ktorú sa mu podarilo viackrát vypredať), bol Českou televíziou v máji 2015 odvysielaný záznam.

CD Gipsy Fire z roku 2015 bolo ocenené Platinovou platňou Supraphonu.

VSTUPENKY:

0911 811 8880903 527 2620911 913 888

Pavel Šporcl „Moje husľové legendy“

9.11. 2014 o 18.00 hod., Synagóga Košice, Puškinova ulica č. 4

Motip Dupli Slovakia a Židovská náboženská obec Košice si Vás dovoľujú pozvať na charitatívny koncert projektu - Spájanie generácií. Na koncerte vystúpi so svojím programom „Moje husľové legendy“ výnimočný český huslista Pavel Šporcl, ktorý je odbornými kritikmi označovaný za Paganiniho 21. storočia.

Programom „Moje husľové legendy“ Pavel Šporcl zložil poctu svojim predchodcom nielen ako interpret, ale i ako skladateľ. Počas vystúpenia zaznie aj jeho kompozícia Bohemian Nostalgie, ktorá je súčasťou jeho albumu, ako hold veľkým českým huslistom minulých dvoch storočí a posolstvom pre ďalšie generácie.

Doprevádzať na klavíri ho bude vynikajúci český hudobník a dirigent Petr Jiřikovský.